Från: Veckans Insikt & Inspiration
Text: Rosanna L. Antonsdotter
”Do It Anyway”
People are often unreasonable, irrational, and selfcentered.
Forgive them anyway.
If you are kind, people may accuse you of selfish, ulterior motives.
Be kind anyway.
If you are successful, you will win some unfaithful friends and some genuine enemies.
Succeed anyway.
If you are honest and sincere, people may deceive you.
Be honest and sincere anyway.
What you spend years creating, others could destroy overnight.
Create anyway.
If you find serenity and happiness, some may be jealous.
Be happy anyway.
The good you do today will often be forgotten.
Do good anyway.
Give the best you have, and it will never be enough.
Give your best anyway.
In the final analysis,
it is between you and God; it was never between you and them anyway.
- Dr. Kent M. Keith (The Paradoxical Commandments, 1968)
Alla har ett syfte i livet - en unik gåva, speciell talang och inre kallelse att upptäcka och dela med sig av till andra. När vi kombinerar denna unika gåva, speciella talang och inre kallelse med att ge till andra, upplever vi överflöd med allt och alla.
Du har en unik talang och ett unikt sätt att uttrycka dig på. Det finns någonting som du kan göra bättre än någon annan i hela världen, och för varje unik talang och varje unikt uttryck finns ett unikt behov. När det behovet kombineras med det kreativa uttrycket för din talang, blir detta gnistan (igångsättandet) som skapar överflöd. Att uttrycka din talang/dina talanger för att uppfylla specifika behov skapar alltid obegränsat välstånd och överflöd.
När dina kreativa uttryck kombineras ihop med vad dina medmänniskor behöver, då kommer välstånd spontant att flöda i ditt liv. Du kommer ansträngningslöst att börja uppleva ditt liv som ett mirakulöst uttryck för det gudomliga - inte bara tillfälligt, utan hela tiden. Du kommer att uppleva sann glädje och den sanna meningen med ditt liv.
Du har en unik talang som ingen annan har, och du har ett speciellt sätt att uttrycka den talangen på som ingen annan har.
Om du har orkat läsa så här långt och om det du har läst verkar begripligt för dig samt om det har väckt en innerlig längtan inom dig att få veta mer, då har vägen redan valt dig och du har villigt bestämt dig för att vandra din väg till ditt högre syfte. När man har kommit så här långt på sin väg, kan man behöva justera riktningen något för att kunna navigera vidare. För att kunna hitta en ny, mer ”rätt” riktning för dig där du befinner dig just nu, behöver du har de ”rätta” intentionerna på plats inom dig som kan hjälpa dig vidare.
Allt beror på intentionen. Din riktning i ditt liv beror på din intention med ditt liv. I det andliga livet innefattar intentionen: vilja, syfte, motivation och högsta vision. Riktar du din intention mot Gud (så som du uppfattar Gud. Gud har många namn. Använd det namn som passar bäst för dig) växer anden. Riktar du din intention mot den materiella existensen växer istället den. Så snart du planterat intentionens frö mot Gud, börjar din själs resa automatiskt att ta form och ditt liv kommer att förändras i önskad riktning. Hemligheten om att förverkliga sina drömmar finns i förståelsen att framgång beror på vår medvetandenivå. När vi djupt inom oss har upplevt den sanningen, kan vi börja använda oss av nyckeln till framgång och verktygen som utvidgar vår medvetenhet.
Det finns 7 grundläggande intentioner som kan hjälpa dig vidare på din väg. De är intentionen att vilja:
- Självläka
- Uppleva inre frihet
- Lära känna Gud (så som du uppfattar Gud)
- Kommunicera med Gud
- Leva i samklang med Gud
- Bli inkluderad i helheten
- Ha ett liv fritt från begränsningar och fyllt av en högre mening
SJÄLVLÄKA OCH UPPLEVA INRE FRIHET: Om dessa två grundläggande intentioner finns inom dig tar Gud ansvar för att de förverkligas. Allt annat du gör är sekundärt. Då kommer de följande intentionerna att ansträngningslöst falla på plats när det är dags för det. När man väljer att påbörja vandringen till sitt högre syfte är det bara naturligt att man till en början riskerar att gå vilse längs vägen. Därför kan man behöva någon slags "ledstjärna" i form av en "kompass" som pekar i rätt riktning, så att man kan hjälpa sig själv att navigera rätt. Låt dessa två intentioner inspirera dig till att fortsätta…
LÄRA KÄNNA GUD OCH KOMMUNICERA MED GUD: Dessa två intentioner har sin grund i att vi alla vill uppleva inre frid och lycksalighet. Vi vill alla känna Guds närvaro i våra liv och fritt kunna kommunicera med Gud, så som vi själva uppfattar Gud. När vi inte kan känna denna närvaro uppstår genast smärtan av att vara isolerad och separerad från Gud och Helheten. När Gud är frånvarande i våra liv, kan den underliggande ensamhetskänslan inte undkommas. Du kan maskera den med hjälp av vänskaps- och familjeband, men ytterst behöver vi ändå känna gemenskap med Gud. Vi vill känna tillfredsställelse med oss själva, oavsett om vi är ensamma eller tillsammans med andra. All gemenskap med andra bygger på vår egen gemenskap med Gud.
LEVA I SAMKLANG MED GUD: Guds närvaro för med sig andens själsegenskaper. Vid Källan blir alla själsegenskaper, så som frid, medkänsla, ödmjukhet, sanning etc. oändliga. De gudomliga kvaliteter som vi så desperat letar efter, finns inom oss. När du växer i ditt liv, genom att själsegenskaperna inom dig utvecklas, är det ett tecken på att du kommer allt närmare din själ. Du blir då ett verktyg för Gud. Guds Kärlek får då din tillåtelse att uttryckas genom dig. Du börjar då få en djupare förståelse för att du är kanalen, inte Källan. De själsegenskaper inom dig som har resonans med ditt högre syfte behöver utvecklas till fullo för att ditt högre syfte ska kunna finna det optimala uttrycket i det yttre. På så sätt kan du rikta full fokus och koncentration åt ett håll, och du kommer att uppnå det du är ämnad till och är här för att göra och bidra med till världen och mänskligheten.
BLI INKLUDERAD I HELHETEN: Själens resa tar människan från ett tillstånd av separation till ett tillstånd av Helhet och Enhet. Detta gör att du känner att du innefattas och inkluderas i ett större och högre sammanhang. Du börjar leva ditt liv efter mottot: "både och..." istället för "antingen eller...". Händelser omkring dig börjar på så sätt vävas samman i ett mönster och små detaljer passar ihop istället för att vara spridda och slumpmässiga.
HA ETT LIV FRITT FRÅN BEGRÄNSNINGAR OCH FYLLT AV EN HÖGRE MENING: I ett inre tillstånd av separation från Gud känns livet tomt och innehållslöst. Den känslan kan läkas genom att uppnå gemenskap med Gud, där den högsta intentionen är föreningen med Gud genom att sammansmälta med Gud. Du kan bara smälta samman med någon du älskar. Begreppen Gud och Kärlek får då en helt annan innebörd än vad som vanligtvis beskriver dessa termer. Istället för att vända dig utåt för att finna din livsuppgift och din mening med livet, börjar du uppleva att du just bara genom att vara här och nu uppfyller skapelsens högsta syfte. Allt beror på ditt medvetenhetstillstånd. Att vara medvetet närvarande i medvetandet och att ha din medvetenhet koncentrerad på intellektet är två olika saker. Det är två helt olika medvetenhetstillstånd. Den inre friheten och läkningen är starkt knuten till ditt medvetenhetstillstånd. I takt med att du närmar dig din själ och utvidgar din medvetenhet börjar begränsningar, försvar och motstånd att smälta ner. Du börjar inse att dessa intentioner är som en planskiss eller en punktlista att överlämna till Gud som Gud förverkligar på sitt eget sätt. Om dessa intentioner finns inom dig tar Gud ansvar för att de förverkligas. Först då kan du påbörja vandringen TILL ditt högre syfte. Innan dess handlar livet uteslutande om att befria dig själv FRÅN det som hindrar dig från att uppnå ditt högre syfte.
Ibland använder Gud sig av andra människor och mirakler. Faktumet att vad som helst kan hända när vi lämnar över planskissen till Gud är skönheten i det andliga livet.
Våga vara den som går först i ledet. Om du förändras, så kommer din verklighet att förändras. Den kan endast förändras av dig själv. Ingen annan kan förändra den åt dig. Någon måste börja. Det kan hända att andra inte förstår dig eller är samarbetsvilliga, men det har inte med dig att göra. Varför inte påbörja din vandring till ditt högre syfte idag, oavsett om andra är samarbetsvilliga eller inte? Ha modet att gå ett steg före, så kommer andra att så småningom slå följe med dig på vägen. Låt oss slå följe och gå tillsammans!
Slut nu ögonen en stund. Blunda, andas djupt… Ta ytterligare några djupa andetag…
Slappna av…
Släpp taget…
Överlämna…
Låt Gud sköta resten…
Andas in och slappna av…
Andas ut och släpp taget…
Andas in och överlämna…
Andas ut och låt Gud sköta resten…
Lyssna nu uppmärksamt i ditt högra öra. Det är din skyddsängel som viskar:
DU har en idé i ditt inre som väntar på din tillåtelse att få uttrycka sig i det yttre. Du vet precis vilken det är och vad det handlar om. Det är en bra idé! Ta steget NU och våga ha modet till att skapa något storslaget. Du kommer garanterat att lyckas eftersom din idé är inspirerad av det gudomliga.
Även om du känner dig rädd, GÖR DET ÄNDÅ!
Även om där finns motstånd, GÖR DET ÄNDÅ!
Även om ingen förstår dig eller delar din vision, GÖR DET ÄNDÅ!
Även om du inte har hela bilden klar ännu, GÖR DET ÄNDÅ!
Även om du fortfarande tvekar, GÖR DET ÄNDÅ!
Du kommer att lyckas!
Du är välsignad!
Du är beskyddad!
Du är säker!
Du är älskad!
BARA GÖR DET!
Du kommer garanterat att lyckas!
”Kära Gud,
Tack för att Du höjer mina tankar om mig själv och andra så att jag kan se Din välsignelse i allt och alla.
Tack för att Du hjälper mig att uppleva Din Kärlek som jag vet existerar i allas hjärta.
Tack för att Du avlägsnar allt som inte tillhör mig och ger mig tillit till att det som finns i mitt liv kommer ifrån Dig. Det som tillhör mig kan ingen annan ta ifrån mig.
Tack för att Du ger mig vissheten till förståelse att de som Du har fört samman kan ingen människa skilja åt.
Tack för att Du höjer mig över världens mörker och låter mig genomdränkas av ljus, vilket gör att jag känner tröst och lugn i Sanningen.
Tack för ännu en underbar dag och den perfekta koreografin i mitt liv så att jag kan få möjlighet att uttrycka och visa den högsta versionen av mig själv.
Jag överlämnar nu alla mina tankar, känslor och problem till Dig, därför att jag vet att lösningen redan finns här och genom att jag överlämnar allt till Dig så vet jag att jag får en gudomlig lösning och ett gudomligt svar tillbaka.
Jag är villig att se mig själv, min situation och mitt liv genom Dina ögon och jag accepterar allt som det är just nu.
Vilken är Din högsta dröm för mig?
Hur tjänar jag bäst Din Vilja?
Vart vill Du leda mig?
Vem vill Du ska vandra vägen med mig?
Vem vill Du att jag ska vara?
Vad vill Du att jag ska veta?
Vad vill Du att jag ska göra?
Hur vill Du att jag ska uppföra mig?
Vad vill Du att jag ska säga?
Och, till vem?
Amen”
"To be alive is to be on fire with purpose, to move forward with undaunted determination toward a goal. You must be enthusiastically active, make something of yourself, and give something worthwhile to the world."
- Paramahansa Yogananda ("Solving The Mystery of Life")
Din vän på vägen,
Rosanna
Se ARKIVET för fler Veckans Insikt & Inspiration
SSRF | Centrum för Själavård & Samtalsterapi
.%20Transparant.%20St%C3%B6rre%20h%C3%A4nder%20och%20text..png?withoutEnlargement&resize=29,29)
.%20Transparant.%20St%C3%B6rre%20h%C3%A4nder%20och%20text..png?etag=%22404e-66b39a07%22&sourceContentType=image%2Fpng&ignoreAspectRatio&resize=272%2B272)



.%20Transparant.%20St%C3%B6rre%20h%C3%A4nder%20och%20text..png?etag=%22404e-66b39a07%22&sourceContentType=image%2Fpng&ignoreAspectRatio&resize=200%2B200&extract=0%2B22%2B200%2B130)