SSRF-representant för mellersta Sverige och Arbetsledare för yrkesverksamma Själavårdare & Samtalsterapeuter i Stockholm och Uppsala
Studie- och Stödgrupp
för SSRF:s studenter i och runt Uppsala
En Studie- & Stödgrupp speciellt inriktad för dig som går utbildningen till Dipl. Själavårdare eller/och
Cert. Samtalsterapeut. (Ej obligatoriskt. Valfritt att nyttja).
Även du som är klar med din utbildning är välkommen för att träffa likasinnade
När du studerar hos SSRF så studerar du oftast självständigt och det kan ibland upplevas som lite ensamt och det är alltid trevligt att få social kontakt med andra som studerar samma kurser som dig eller träffa andra som redan är klara med kurserna.
Det är också ibland känsliga ämnen som behandlas i kurserna och då kan det vara skönt att träffa andra som är i samma sits som dig, att få lufta dina tankar och hitta stöd i att du inte är ensam.
Denna studie- och stödgrupp kommer att vara en hjälp på vägen för att du ska nå ditt mål och kunna avsluta kurserna.
Studie- & Stödgruppen är kostnadsfri för dig som studerar via SSRF!
Jag heter Peter Andersson och är legitimerad gymnasielärare, religionsvetare via Uppsala universitet och jag är Diplomerad Själavårdare och Certifierad Samtalsterapeut med existentiellorienterad inriktning av psykoterapi genom SSRF.
Jag har arbetat med mitt företag Yggdrasill Hälsa sedan 2019 och vill nu utöka min verksamhet att också ta emot dig som studerar vid SSRF.
Jag erbjuder också enskilda samtal för dig som studerar vid SSRF där du bokar in dig hos mig, antingen träffas vi i Uppsala vid min mottagning eller så kör vi det online. Då tar jag ut en rabatterad avgift för det enskilda samtalet om 600 kr (ordinarie pris 800 kr) för en session som varar 50 minuter.
Vi startar Studie- & Stödgruppen när det finns ett underlag om minst 3 personer som är intresserade av att delta och vi kommer träffas på onsdagar en gång i månaden, och vill man träffas oftare så är man välkommen att boka in enskilda samtal med mig.
Mer om
PETER ANDERSSON
Hej,
Peter Andersson heter jag och jag är Certifierad Samtalsterapeut med existentiellorienterad inriktning av psykoterapi och Diplomerad Själavårdare genom SSRF.
Jag är 42 år gammal och har en bakgrund som legitimerad gymnasielärare samt en kandidatexamen i religionsvetenskap.
Under min tid som lärare har jag haft möjligheten att möta många unga vuxna som har delat sina tankar och livsberättelser med mig. Detta väckte min önskan att fördjupa min kunskap inom omsorg, vilket ledde till att jag utbildade mig till Själavårdare och Samtalsterapeut. Nu är jag här för att erbjuda stöd och vägledning till fler behövande.
Du hittar mig i Uppsala, där jag har en mottagning på onsdagar mellan klockan 15.00-21.00. Här kan vi ses för samtal. Alternativt kan vi också träffas online via telefon, videosamtal eller textmeddelanden, beroende på vad som passar dig bäst.
Jag har erfarenhet av att arbeta med olika livssituationer och problem, särskilt med unga vuxna, frågor om utanförskap, adoptionskänslor ur den adopterades perspektiv, HBTQ+ frågor och de utmaningar som kommer med "livets hårda skola". Om du känner behov av att prata med någon om dessa frågor eller andra ämnen, är jag här för att hjälpa dig navigera livet som Själavårdare eller Samtalsterapeut.
Kontakta mig gärna för att boka ett första samtal!
Mitt företag, Yggdrasill Hälsa, erbjuder Själavård och Samtalsterapi samt andra tjänster som rådgivning, reiki och shamanska ceremonier. Jag är agnostiker med en holistisk och panteistisk syn, vilket innebär att jag ser allt levande som gudomligt, men inte nödvändigtvis övernaturligt. Din religiösa eller ateistiska övertygelse är personlig och respekteras fullt ut.
Titta gärna in på mitt företags hemsida, Yggdrasill Hälsa.
Mer om samtalsstöd med mig via Yggdrasill Hälsa
Inga frågor och ämnen är för svåra att samtala om, boka in ett första samtal med mig så hittar vi den bästa vägen för dig att utvecklas och hitta dig själv i livets alla labyrinter!
Oftast krävs det flera sessioner för att du ska få ut så mycket som möjligt av terapin, och så här kan en samtalsterapeutisk behandling gå till hos mig:
1. Boka in ett första möte med mig.
2. Kom på "Startsamtal" och där får du prata fritt om vad du vill ha hjälp och stöttning med. Jag går igenom din berättelse och ringar in vad jag tror kan vara bra för dig att arbeta med för att kunna nå insikt och utveckla dig själv till den person du vill vara.
3. Vi träffas under ett förbestämt antal sessioner, det kan vara tre, fem eller tio gånger, beroende på din frågas komplexitet. När vi närmar oss slutet av dessa sessioner så bestämmer vi vidare om du känner att du behöver fler sessioner eller om du är nöjd med terapin du precis gått igenom. Du kan när som helst avbryta denna serie av sessioner och förbinder dig inte till att gå hela vägen ut men det rekommenderas starkt att du gör det för att utnyttja terapins styrka maximalt.
Jag är specialiserad på unga vuxnas behov och svårigheter men jag har också god erfarenhet att navigera de flesta problem som kan uppstå. Kärleksrelationer, kompisrelationer, familjerelationer och krishantering. HBTQ+frågor och ge nya perspektiv på vanliga vardagsproblem.
Jag är också registrerad på Epassi för friskvårdsbidrag där du hittar mig här.
Jag är en del av ett samarbete som heter Friskstugan, Vikingagatan 25 i Uppsala, där jag också har min mottagning.
Varmt välkommen att ta kontakt med mig!
Peter Andersson
-Copyright © 2020-2025. ssrf.nu. Alla rättigheter förbehållna-
SSRF | Centrum för Själavård & Samtalsterapi